Hans_P skrev:Håkan & Soderslätt, god fortsättning!
När det gäller deltagande i flygtävlingar internationell så är det KSAK-Ms styrelse som förfogar över besluten avseende deltagande. Håkan Carlsson överlägger med de som har intresse, och möjlighet till placering, för anmälan. Tomas Backman propagerade för rena UL flygtävlingar och deltog i en del sådana.
Med inspiration från Tjeckien - finns inte idén uppe att ha ett träningsläger/introduktionskurs för den som är intresserad av att börja tävlingsflyga? I Tjecken har man ett ambitiöst program för tävling på UL, och man börjar varje tävlingshelg med en utbildningsdag för den som är ny - ett utmärkt sätt att introducera givetvis.
Sen följer väl inte våra tävlingar det internationella regelverket från FAI om jag inte har missförstått? Det är kanske också något att överväga eftersom det förenklar för den som vill gå vidare och delta i tävlingar utomlands. Rätta mig om jag har fel.
Det finns EM/VM-tävlingar för UL med både precision, nav och rally. Här har väl Sverige inte deltagit på många år. Och så många nationella tävlingar i Tyskland, Tjeckien, där vi är välkomna att delta. Men då behöver man inte simma & springa i skogen, bara flyga...
Hälsningar från Bökeberg!
Lite om tävlingar.
Först så vill jag hänvisa till KSAKs hemsida flik Tävlingar. Här finns länkar till filmer om tävlingar och regler samt information om vad en tävling handlar om.
Tjeckien är ett av de ledande länder, tillsammans med Polen som dominerar, när det gäller tävlingar i a f på motorflygsidan, såväl normalklassat (där ibland även UL tävlar) samt rena UL flygtävlingar.
I juli går SM i precisionsflygning och CFFK (civil flygfemkamp) i Landskrona torsdag 5 juli till lördag 7 juli med söndag 8 som reservdag. Helen innan, lördag 30 juni, går NM i Skive i Danmark. Peter Hellström från Eslöv ingår i landslaget från Sverige. Kanske vi ska organisera en eskader dit och heja på!
Sedan flera år tillbaks så finns riksnavigation- och rikslandningtävling att arrangera för de klubbar som vill. För dessa har de internationella reglerna anpassat. Men i övrigt vid rankingtävlingar och SM följer vi de internationella reglerna fastställda av FAI. Dock brukar vi bara genomföra en navigationstävling mot de två föreskrivna.
Vi har bland oss som tävlar diskuterat deltagande i öppna intrnationell tävlingar, Tyskland, Polen, Tjeckien, Frankrike m fl. Det kommer främst an på kostnaden. Sen är det nog så att nivån på dessa tävlingar är hög och det krävs en hel del för att delta. Men man ska ju börja någonstans.
För den som vill komma in i hur man tävlar så är nämnda rikstävlingar ett bra alternativ.
Här i Skåne brukar vi försöka hålla något träningstillfälle varje år. Inget dock planerat för 2018 - ännu.
När det gäller att springa och simma så kom det till efter påbrå från RF (riksidrottsförbundet) där förbund inom RF utan fysiska grenar icke fysiska grenar uppmanades att sådana skulle utvecklas. Då uppstod CFFK. Här är tanken att en flygare kan behöva simma vid en landning på vatten, behöva springa och kunna orientera för att ta sig till civilisation.
Tyvärr ingår två löpmoment. Här har det diskuterats att ersätta terränglöpningen över 3 km med något annat. Skytte har varit uppe men det är ju inte en fysisk gren.