Tillskott i kassan

Moderatorer: Henrik, Anders F, Anders F, Henrik

Användarvisningsbild
viggo
Inlägg: 186
Blev medlem: mån maj 01, 2006 2:50 pm

Tillskott i kassan

Inlägg av viggo »

Gör som många flygklubbar och båtklubbar, ställplats för husbilar.
Se inlägg:
Sv: Varbergs Flygklubb, ställplats? - 2016-06-17, 00:25
Hej,
Ser att du relativt nyligen besökte Ställplatsen på Varbergs Flygklubb (Getterön) Kul att du tog uppdetta enär jag från och med 2016 är ansvarig för denna ställplats. Som du redan vet har vi inte haft ett klart tillstånd av kommunen tidigare men från och med maj månad är detta klart.
Kan berätta att vi nu gör en storsatsning på vår ställplats genom att bygga ut den från 13 till 24 ställplatser och en bilparkering för ca 15 personbilar. Det finns ytterligare ställplatser om det kniper vid behov.
Vi har satsat på el för alla husbilar ( 10A) samt belysning av hela området för att öka trivsel och säkerhet. Dessutom vattenposter 3 st utspridda samt grönytor vilket efterfrågas mycket.
Några nya grönytor kan vi inte så gräs förrän till hösten och det återstår vissa justeringsarbeten till hösten. Likaså har vi givetvis tömning av gråvatten, latrin och sopor. En betalautomat är också inplanerad i sommar om allt går enligt våra planer.
Som du redan vet har vi ett förstklassigt Cafe' öppet alla dagar i veckan och där det finns tillgång till toaletter.
Ja det var det hela och nu hoppas vi på en fin sommar och många nöjda och glada husbilsgäster.
Ha de gött! / Sigborn

--------------------------------
Hej alla glada husbilsgäster!
Vill meddela att Varbergs Flygklubb ute på Getterön har fått tillstånd av Kommunen att hyra ut ställplatser fom maj månad 2016. Vill därmed berätta att vi nu gör en storsatsning på våra ställplatser genom att bygga ut från 13 till 24 ställplatser för husbilar och en bilparkering för ca 15 personbilar. Det finns ytterligare ställplatser om det kniper vid behov. Vi har satsat på el för alla husbilar ( 10A ) samt diskret belysning av hela området för att öka trivsel samt säkerhet. Dessutom 3 st vattenposter utspridda och grönytor vilket efterfrågas mycket.
Några av de nya grönytorna kan vi inte så gräs förrän till hösten och det återstår även vissa justeringsarbeten till hösten.
Givetvis har vi tömning av gråvatten, latrin och sopor. En betalautomat är också inplanerad i sommar om allt går enligt våra planer.
Som flera av er redan vet så har vi ett förstklassigt Cafe' öppet alla dagar i veckan och där finns tillgång till toaletter.
Ja det var det hela och nu hoppas jag ni får en fin sommar och vem vet, ni kanske kommer och hälsar på oss på flygklubben i Varberg!
Ha de gott / Sigborn Johansson (ställplatsansvarig)